23 augusti, 2016

KONTAKT

Vill du komma i kontakt med oss? Använd någon av kontaktvägarna in nedan utifrån vad ditt ärende gäller.

ADRESS, FUNKTIONÄRER ETC

• Postadress
Järnvägssällskapet Åmål – Årjängs Järnväg
Järnvägsgatan 1
662 50 SVANSKOG

• Telefon
0532 – 154 28

• Information, allmän inkanal
information@jaaj.nu

• Information om öppettider mm
Järnvägsmuseet i Åmål – 0532 – 154 28 (normalt vardagar 0700-1600)
Museiansvarig – Conny Lidén, conny.liden@telia.com, 0532 – 153 15 / 070 – 541 53 15

• Styrelsefrågor
Tillförordnad ordförande – Gerhard Jansson, gerhard.jansson@jaaj.nu

• Aktuell styrelse
Tillförordnad ordförande – Gerhard Jansson, gerhard.jansson@jaaj.nu
Sekreterare – Tomas Halvorsson
Kassör – Bitte Hultenberg

Ledamöter – Lennart Eriksson, Robert Nilsson, och Daniel Dahlgren
Ersättare – David Sohlberg, Kristoffer Johansson, Bengt-Arne Larsson och Gudrun Skoog

• Medlemsregister mm
Samordnare – Bitte Hultenberg, medlemsregister@jaaj.nu

• Fordon
Maskinchef – Kristoffer Johansson, kristoffer.johansson@jaaj.nu
Fordonsregister – David Sohlberg, david.sohlberg@jaaj.nu, 070 – 452 63 17

• Spår, bangårdar, broar mm
Banchef – Robert Nilsson, robert.nilsson@jaaj.nu, 070 – 513 71 87

• Signaler, vägskyddsanläggningar mm
Signalchef – Henrik Halvorsen, henrik.halvorsen@jaaj.nu, 070 – 368 36 27
Verksamhetssamordnare – David Sohlberg, david.sohlberg@jaaj.nu, 070 – 452 63 17

 

BLI MEDLEM ELLER SKÄNKA BIDRAG

• Bli medlem?
Läs mer på den här sidan.

• Skänka bidrag?
Du kan använda swishnummer 123 122 81 54. Ange Bidrag mellanslag namn (t ex Bidrag Anna Andersson). Vill du vara anonym ange detta efter namnet.

 

FELANMÄLAN
Har du upptäckt ett fel på banan eller någon av signalanläggningarna?

Vid fel på banan – ring banchef Robert Nilsson, 070 – 513 71 87

Vid fel på vägskyddsanläggningarna – ring signalchef Henrik Halvorsen, 070 – 368 36 27

I båda fallen är vi tacksamma om platsen och felet beskrivs så noga som möjligt. Observera att signalerna vid väg- skyddsanläggningarna vid Slommerud och Jakobsbyn tills vidare är avstängda.